Lalki,  Zabawki klientów

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek to drewniana – powiedzmy lalka – produkowana przez Spółdzielnię Gromada w Kielcach.

Spółdzielnia powstała w 1939 roku .Jej działalność związana była z ludowymi tradycjami zabawkarskimi na Kielecczyźnie . Obok zabawek drewnianych ,lalek ,klocków ,mebelek ,huśtawek, piramidek, pukawek ,zaczęła produkować maskotki i lalki z tkaniny. Spółdzielnia stworzyła ponad 300 wzorów zabawek. Wprowadziła na rynek wzory lalek związanych z dobranockami i postaciami z bajek .Jacka i Agatkę ,Sierotkę Marysię ,Koziołka Matołka . Gromada prezentowała swoje zabawki na targach .Eksportowała je do Nigerii,Tanzanii, Libii, Tunezji ,USA i Japonii. Swoją działalność zakończyła w latach 90- tych. Klocki ABC były produkowane przez 30 lat od 1960 r.

Piszę o Gromadzie jako ciekawostce. Informacje podane powyżej znalazłam na stronie http://schodamidoretro.blogspot.com. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czego więcej, zajrzyjcie tam. To prawdziwa skarbnica wiedzy.

O pomoc w naprawie Koziołka poprosiła mnie znajoma. Kupiła go, lekko starganego z luźnymi gumkami i nie potrafiła sobie z nimi poradzić. Rzeczywiście montaż mocować okazał się bardzo ciekawy. Gumki były zaklinowane klinem w kończynach. Skoro, kiedyś ktoś je zmontował, to w tej chwili tez nie powinno być z tym problemu.

Koziołka rozłożyłam na czynniki pierwsze. Jego ubranko było mocno zabrudzone. Z powodu wieku i rozmiaru, nie mogłam wyprać ich normalnie pocierając w rękach. Zamoczyłam je w wodzie z odpowiednimi środkami i pozostawiłam.

W tym czasie zajęłam się Matołkiem. Najpierw delikatnie oczyściłam go z brudu. Potem zajęłam się mocowaniem. Musiałam użyć najcieńszego wiertła jakie miałam by rozwiercić otwory w kończynach i pozbyć się starych klinów i mocowań. W ich miejsce zamontowałam nową cieniutką gumkę i drewniane kliny. Wszystko wzmocniłam klejem. Nóżki mogłam zamontować dopiero gdy wyschły portasy.

Ponieważ otwory wierciłam na wylot, po zamontowaniu gumek zaszpachlowałam ślady, wyszlifowałam, pomalowałam i polakierowałam. Śladu nie ma po naprawie. Z koszulki nie wszystkie plamy zeszły ale widać, że jest czystsza.

Znajoma zadowolona a to najważniejsze. Taka to była szybka naprawa, że nawet zdjęć nie miałam kiedy zrobić. Cóż, trudno, muszą wystarczyć te co mam.

Masz pytania dotyczące naprawy Twojej lalki lub pluszaka? Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Naprawa lalek Jeśli masz dodatkowe pytania dzwoń lub napisz .

114/2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *