Lalki,  Zabawki klientów

Lalka Celba – naprawa zdeformowanej nogi

Kolejna lalka Celba Celluloid Warenfabrik z uszkodzoną nóżką. Tym razem model mniejszy niż poprzednio. Nawet z wytartą farbą na czole jest niezwykle urocza i delikatna. Lalka miała uszkodzoną nogę. Niedość, że popękaną to jeszcze powyginaną jakby pod wpływem ciepła.

Czekało mnie trudne zadania wyprostowania deformacji, by móc nóżkę skleić. Trudne, ponieważ nóżkę trzeba było podgrzewać by celuloid stał się plastyczny i podatny na wygięcie. Musiałam uważać, by nie stopić cienkiego materiału, z którego nóżka jest zrobiona. Co gorsza, wyprostowane elementy z jednej strony, wracały do poprzedniego stanu w momencie gdy prostowałam elementy z drugiej strony. W końcu udało mi się jako tako doprowadzić nóżkę do odpowiedniego kształtu.

Z powodu rozmiaru uszkodzeń, nie mogłam ich tak po prostu skleić. Musiałam wspomóc się specjalnymi paskami z klejem.

Użycie pasków z klejem sprawiło, że konstrukcja nóżki stała się stabilna i sztywna. Pozostało zaszpachlować całość by ukryć paski i nadać nóżce odpowiedni kształt.

Na koniec pomalować. Tym razem udało mi się trochę lepiej dobrać kolor. Nie przejmując się białymi plamkami, które wpasowały się niejako w całość koloru lalki i jej odpryskami polakierowałam piętkę.

Chociaż wiem, że w domu czeka na nią sukienka, nie mogłam sobie odmówić przyjemności ubrania tej ślicznej lalki. Buciki może nie pasują do niej za bardzo ale mają służyć tylko bezpiecznemu powrotowi do domu.

Masz pytania dotyczące naprawy Twojej lalki lub pluszaka? Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Naprawa lalek Jeśli masz dodatkowe pytania dzwoń lub napisz .

153/2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *