Lalki,  Zabawki klientów

Bambuś i Filip

To ci dopiero międzynarodowa parka. Zabawki dzieci mojego klienta potrzebowały odświeżenia. Bawią kolejne już pokolenie i rzeczywiście potrzebowały „delikatnego”retuszu. Bambuś wymagał nowego ciałka, zmycia śladów flamastrów oraz nowych rzęs. Filipek czyszczenia, rzęs oraz poprawienia wybrakowanych włosów.

Po czyszczeniu udało mi się usunąć większość śladów po flamastrach z Bambusia. Na policzkach pozostały jednak dwa krzyżyki. Obawiałam się użyć standardowych wybielaczy aby nie zniszczyć jego prześlicznej buźki. Zatuszowałam je rumieńcami. Dorobiłam rzęsy a matowe ze starości oczy wypolerowałam. Nowe ciałko dopełniło reszty. Prześliczna ta lalka. Szkoda, że nie ma sygnatury aby sprawdzić kto ją produkował i w jakich latach.

Filipek wymagał dosłownie dogłębnego czyszczenia. Udało mi się usunąć ślady długopisu na twarzy. Pierwotnie to lalka, która siusiała. Do tej pory nie posiadał odpowiedniego wężyka. Podejrzewam, że pojono go pomimo tego braku, ponieważ w środku zebrało się sporo brudu i pleśni. Wyczyściłam go dokładnie i zamontowałam wężyk łączący buźkę z siusiakiem. Dorobiłam mu rzęsy i wypolerowałam oczy. Problemem pozostały włosy, które ktoś mu kiedyś przyciął oraz te, które stracił podczas zabawy. Wymiana włosów jest kosztowna i zawsze można ją zrobić. Zaproponowałam klientowi ułożenie włosów tak aby ukryć niedoskonałości. W ruch poszły mini wałki.

„Gorąca trwała” skręciła krótkie włosy na ile się dało. Nie sterczą w tej chwili w górę. Ukrywają niedoskonałości. Filipek odzyskał dawny urok.

I na koniec ciekawostka. Od klienta dowiedziałam się, że obie lalki zostały zakupione równocześnie, prawdopodobnie w 1983r. w pawilonie ówczesnego Domu Handlowego w Zagórzu (miasteczko w woj. Podkarpackim) dla dwóch sióstr, mają więc prawie 40 lat.

Masz pytania dotyczące naprawy Twojej lalki lub pluszaka? Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Naprawa lalek Jeśli masz dodatkowe pytania dzwoń lub napisz .

58/2021, 59/2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *