Nowości

Szpital dla lalek i pluszaków

Marzenia się spełniają… W połowie lipca ruszył pierwszy oficjalny i prawdopodobnie jedyny obecnie w Polsce Szpital dla lalek i pluszaków. Teraz lale i misie mają szansę na drugie życie.

Od początku swojej działalności pracownia zajmowała niewielkie biurko w moim mieszkaniu. Lalki i misie czekały grzecznie na swoją kolej, poukładane na półkach w maleńkim schowku. Z czasem zaczęło przybywać pacjentów, narzędzi, materiałów i jednocześnie brakować miejsca. Organizacja pracy w miejscu zamieszkania wymaga nie lada umiejętności. Mimo szczerych chęci doba zaczęła być za krótka.

Och, jak wspaniale byłoby mieć więcej miejsca i czasu by oddać się z pasją naprawie zabawek. To było moje wielkie marzenie, które w końcu się spełniło.

Szpital dla lalek i pluszaków powstał z myślą o dzieciach. Nigdy nie myślałam o swojej pracowni jako szpitalu. Sami klienci zaczęli tak nazywać miejsce, do którego wysyłali swoje zabawki. Szczególnymi klientami zawsze były dzieci. To one potrzebowały wyjątkowego traktowania i wsparcia, kiedy musiały rozstać się na jakiś czas ze swoim najdroższym misiem czy lalką. Pojęcie szpital kojarzyło im się z czymś dobrym i jednocześnie koniecznym aby ich ukochana zabawka znów była w pełni sprawna. Nawet najmłodsze dzieci stawały się niezwykle dzielne i odpowiedzialne za swoich przyjaciół, kiedy wysyłały ich do szpitala.

Zajmuję się naprawą zabawek od kilku lat. Początkowo zajmowałam się ich tworzeniem ale czas zweryfikował moje plany i w tej chwili naprawa lalek i pluszaków stała się moim pomysłem na życie. Robię to z pasją a każda zabawka otrzymuje tyle czasu ile potrzebuje aby znów stała się piękna i pełnowartościowa. To naprawdę wspaniałe uczucie gdy widzisz starą zabawkę a jednak nową a może na odwrót?

WIZJA

Żyjemy w czasach kiedy wszystkiego jest pod dostatkiem. Kupujemy więcej rzeczy niż potrzebujemy. Pokoje dzieci usłane są masą zabawek, których ciągle jest im mało. Lalki, misie z roku na rok pojawiają się ich kolejne modele. Niby inne a jakby te same. Ich jakość stale spada. Bawią dzieci przez chwilę, po czym odchodzą w zapomnienie odłożone na półkę. W końcu zostają sprzedane albo co gorsza wyrzucone. Przeraża i złości mnie to. Gdyby te lalki, te misie, miały w sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, czy rodzice lub dzieci tak szybko by o nich zapomnieli?

Zabawki wielopokoleniowe

Pasja do napraw i odrestaurowywania starych rzeczy sprawiły, że postanowiłam stworzyć coś nowego. To moja forma recyklingu.

Kiedyś zepsute zabawki naprawiano, teraz się wyrzuca. STOP! Nie dokładaj śmieci naszej planecie. Ucz dziecko szacunku do zabawek, książek i rzeczy, które je otaczają.

Darzę ogromnym szacunkiem ludzi, którzy zachowali swoje zabawki z dzieciństwa a teraz przekazują je swoim dzieciom czy wnukom. Odnawiam je i wiem, że chociaż czasami już ledwo zipią, to miłość jaka czeka na nie w domu dodaje im jeszcze większego uroku. Te zabawki mają duszę. Są przepełnione historiami, które bawią i wzruszają.

Dawne punkty napraw zabawek kojarzą się ludziom z zakurzonymi półkami, z których zerkają straszne, zezowate, połamane i niekompletne lalki. Z zapachem stęchlizny i starości. Kojarzą się raczej z opowieściami jak z horroru niż czymś przyjemnym i nostalgicznym.

Szpital dla lalek i pluszaków w Piasecznie łamie wszystkie te stereotypy. To miejsce z założenia ma być przytulne. Ma zachęcać do odwiedzin, kiedy tylko zerkniesz przez szybę. Tu najważniejsze są dzieci. To dla nich powstało to miejsce. Tutaj mogą oswoić się z pojęciem szpital, operacja. Mogą poczuć się jak dorośli oddając w ręce pani doktor swoją ukochaną zabawkę i ustalić wszelkie szczegóły jej naprawy.

Ten szpital to nie tylko miejsce napraw lalek i pluszaków. Tutaj lalki i misie mają swój dom. Nie straszą swoim wyglądem. Co więcej, one czekają by znaleźć nowy dom i móc znów bawić się z dziećmi. Tutaj uczymy szacunku do rzeczy, zabawek, ludzi i ich historii.

Widzisz zatem, że trafiłeś do miejsca, gdzie nie powstają masowe produkcje. Tutaj każda rzecz otrzymuje tyle czasu ile potrzebuje aby stać się czymś wyjątkowym.  Ja staram się tworzyć właśnie takie rzeczy.

Szpital dla lalek i pluszaków

ul. Puławska 32 pawilon 9 (na tyłach Banku Millenium)

05-500 Piaseczno

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 17:00

Sobota 9:00 – 13:00

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *